مقایسه میزان افزایش ابعاد عرضی استخوان قبل از قرار دادن ایمپلنت با تکنیک تونل تحت پریوستی با استفاده از دو ماده پیوند استخوان سرابون و سنوبون

كاربرد گرفت هاي استخواني اتوژن با يا بدون غشاي قابل جذب جهت آگمنتاسيون لترالي ريج استخواني نازك با موفقيت گرازش شده است. براي اينكار يك روش كاربرد تكنيك تونل تحت پريوستي است كه با ايجاد يك tent effect بعد از فلپ و قراردادن غشاي قابل جذب انجام مي گيرد. البته اين روش نياز به بررسي ها و تحقيقات بيشتر و دقيق تري دارد اما آسان بودن نسبي اين روش آن را به عنوان يك جايگزين مناسب براي روش هاي جراحي باز مطرح خواهد كرد به شرطي كه داراي موفقيت قابل قبول باشد.

در اين مطالعه 10 نفر از افراد بي دندان كانديد ايمپلنت كه عرض ريج باقيمانده آنها كافي نبود، وارد مطالعه شدند و به روش تونل تحت پريوستي با استفاده از دو ماده سرابون يا سنوبون تحت لترال آگمنتاسيون قرار گرفتند و ميزان افزايش عرض ريج بعد از 6 ماه بررسي گرديد.

آزمون تي متغيره نشان داد كه در هر يك از دو گروه تحت مطالعه ميزان تغييرات استخوان، افزايش معني داري داشته است و اين افزايش استخوان در گروه سنوبن 1.25±0.64  واحد و در گروه سرابن 4.17±1.44  واحد بوده است. اين مطالعه نشان داد ميانگين افزايش عرض استخوان در گروه سرابن به طور معني داري بيشتر از گروه سنوبن مي باشد همچنين درد و تورم مشاهده نگرديد.

(دکتر صابر صادقي قادي و همکاران، مجله دانشكده دندانپزشکی مشهد، دوره 40، شماره 3،‌ 1395، صفحات 258-251)

دوستان علاقمند مي توانند با انتخاب لينك زير به اصل مقاله دسترسي داشته باشند.

http://jmds.mums.ac.ir/article_7078_1932d47e077b88bf6cd4f5b7fd65d542.pdf

واحد تحقيق و توسعه تجهيزات دندانپزشكي نويد- با ما همراه باشيد.

مقالات
مطالب روز
سمینار
اثر هیپوکلریت سدیم بر ریزنشت باندینگ عاجی لبه مینایی دو مرحله‌ای Single bond و One step با حلالهای گوناگون
همانطور كه مي دانيد ریزنشت از عوامل مهم شکست ترمیم های کامپوزیتی مي باشد كه پارامترهاي مختلفي بر
مقایسه اثربخشی ماده پیوندی Osteobiol gen_oss با ترمیم طبیعی ساکت ازنظر کمیت و کیفیت استخوان جهت قرار دادن ایمپلنت در افراد دارای بی‌دندانی پارسیل
افزایش روز افزون موارد درمان‌های پیچیده ایمپلنت دندانی، توجه محققان را به سمت استفاده از موادی
ترمیم خود‌به‌خودی دندان‌های فاسد
دانشمندان بریتانیایی موفق به ساخت مواد جدیدی شده‌اند که می‌توان آن را درون دندان‌های تخریب شده قرار داد تا دنتین،‌ماده سخت و استخوان مانند دندان‌ها را ترمیم کند.
ضایعات سفید شایع در حفره دهان و نحوه برخورد با آنها
از آنجا که یکی از مشکلات دندانپزشکان نحوه برخورد با ضایعات سفیدی است که در حفره دهان با آن مواجه می شوند، به همين سبب ضایعات سفید شایع در حفره دهان و نحوه برخورد با آنها را به اختصار بررسی شده است.
عکاس حرفه ای دندانپزشکی
معمولا پزشکان برای دیدن دندان‌ها با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستند حتی برای دیدن قسمت‌های خاصی از دهان نمی‌توان از آینه استفاده نمود.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید