ضایعات سفید شایع در حفره دهان و نحوه برخورد با آنها


از آنجا که یکی از مشکلات دندانپزشکان نحوه برخورد با ضایعات سفیدی است که در حفره دهان با آن مواجه می شوند، به همين سبب ضایعات سفید شایع در حفره دهان و نحوه برخورد با آنها را به اختصار بررسی شده است.

 

لکوادما

با نمای منتشر، سفید خاکستری و شیری که معمولا دو طرفه در مخاط باکال می‏باشد، شناخته می‏شود. هنگامی که گونه به سمت خارج برگردانده می‏شود، ظاهر سفید ضایعه به تدریج کاهش یافته یا محو می‏گردد. بنابراین می‏توان از نظر کلینیکی لکوادما را به سادگی تشخیص داد. لکوادما وضعیتی خوش خیم بوده و به درمانی نیاز ندارد.

 

خال سفید اسفنجی

معمولا در بدو تولد یا همان سال های اولیه کودکی آشکار شده و در اکثر موارد به صورت پلاک های متقارن ضخیم،سفید و شیاردار، مخاط باکال را به صورت دو طرفه مبتلا می کند. این بیماری خوش خیم بوده و به درمانی نیاز ندارد.

 

دیس کراتور خوش خیم داخل اپی تلیالی ارثی

ضایعات حاصل از آن معمولا در دوران کودکی به وجود می آیند و در اکثر موارد در مخاط دهان به صورت پلاک های سفید شیاردار و ضخیم مشاهده می شوند. مهمترين ویژگی آن، بروز ضایعات چشمی است که به صورت پلاک های ضخیم،کدر و ژلاتین، bulbar در مجاورت قرنیه را آلوده می سازد. از آنجایی که این بیماری خوش خیم بوده، درمان ضایعات دهانی آن ضرورتی ندارد، ولی در مورد ضایعات چشمی علامت دار به متخصص چشم ارجاع داده می‏شود.

 

ضایعات سفید در ارتباط با تنباکوی غیر تدخینی

به صورت پلاک سفید تقریبا شفاف می‏باشد که در محل تماس با تنباکوی جویدنی ایجاد شده و دارای مرز مشخصی نمی باشد.ظاهر بالینی این ضایعه به اندازه کافی مشخص بوده و قابلیت تغییر بدخیمی آن نیز به حدی پایین است که نیاز به بیوپسی تنها در انواع شدیدتر ضایعه (مانند آن دسته از ضایعات که خیلی سفید بوده، ظاهر بالینی گرانولر یا وروسی فرم داشته، زخم،تشکیل توده، ضخیم شدن مخاط یا خونریزی دارند)، ضرورت دارد. در صورتی که شواهد میکروسکوپی دال بر وجود دیسپلازی یا بد خیمی وجود نداشته باشد، نیازی به درمان ندارد.

 

استوماتیت نیکوتینی

در پاسخ به گرمای ناشی از کشیدن تنباکو ایجاد می‏شود و مخاط کام به طور پراکنده به رنگ خاکستری یا سفید در می آید. معمولا یک تا دو هفته پس از قطع سیگار،کام به حالت طبیعی بر می گردد.

 

لکوپلاکیای مودار

معمولا در حاشیه جانبی زبان ایجاد شده و علت آن EBV است و با HIV و سایر بیماری‏های سرکوب کننده ایمنی ارتباط دارد.

(دکتر نفیسه شاملو، متخصص پاتولوژی دهان، فک و صورت- استادیار دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی تهران، كانال آموزش هاي نوين دندانپزشكي)

 

واحد تحقيق و توسعه مجموعه دندانپزشكي نويد- با ما همراه باشيد.

 
مقالات
مطالب روز
سمینار
تعیین دقت ثبت ایمپلنت و جزئیات سطحی با استفاده از پلی‌اتر و پلی‌وینیل سایلوکسان با روش تری بسته
تهیه قالب‌های دقیق از دندان‌های تراش خورده، در شرایطی که در مجاور ایمپلنت‌‌های دندانی هستند، حائز اهمیت است. در این شرایط،
فرمولاسيون دهان شويه آنتي باکتريال چاي سبز و بررسي اثر فرآورده بر کاهش باکتري هاي هوازي دهان
چاي سبز حاوي آنتي اکسيدان هاي قوي و مواد ضد باکتريايي است که در سلامت و عمر دندان ها مؤثر بوده است
بررسي اثر زمان اتمام و پرداخت نهايي كامپوزيت هيبريد بر ريز نشت آن
تاثیر زمان اتمام و پرداخت نهایی بر ریزنشت ترمیم کامپوزیت به طور کامل مشخص نشده است، در این راستا این
عکاس حرفه ای دندانپزشکی
معمولا پزشکان برای دیدن دندان‌ها با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستند حتی برای دیدن قسمت‌های خاصی از دهان نمی‌توان از آینه استفاده نمود.
اپکس لوکیتورها و اپكس فايندرها
اپکس لوکیتورها(Apex Locator) يا اپكس فايندر (Apex Finder) دستگاهی ضروری برای دندانپزشکانی که درمان اندو انجام می دهند
روش های کاهش درد اینویزیلاین
بسیاری از بیمارانی که از اینویزیلاین استفاده می کنند از این روش رضایت کاملی دارند. این روش تفاوت عظیمی در زندگی نوجوانان و جوانان ایجاد کرد. امروزه این روش جایگزین بریس سنتی در درمان درهم ریختگی خفیف
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید