ضایعات سفید شایع در حفره دهان و نحوه برخورد با آنها


از آنجا که یکی از مشکلات دندانپزشکان نحوه برخورد با ضایعات سفیدی است که در حفره دهان با آن مواجه می شوند، به همين سبب ضایعات سفید شایع در حفره دهان و نحوه برخورد با آنها را به اختصار بررسی شده است.

 

لکوادما

با نمای منتشر، سفید خاکستری و شیری که معمولا دو طرفه در مخاط باکال می‏باشد، شناخته می‏شود. هنگامی که گونه به سمت خارج برگردانده می‏شود، ظاهر سفید ضایعه به تدریج کاهش یافته یا محو می‏گردد. بنابراین می‏توان از نظر کلینیکی لکوادما را به سادگی تشخیص داد. لکوادما وضعیتی خوش خیم بوده و به درمانی نیاز ندارد.

 

خال سفید اسفنجی

معمولا در بدو تولد یا همان سال های اولیه کودکی آشکار شده و در اکثر موارد به صورت پلاک های متقارن ضخیم،سفید و شیاردار، مخاط باکال را به صورت دو طرفه مبتلا می کند. این بیماری خوش خیم بوده و به درمانی نیاز ندارد.

 

دیس کراتور خوش خیم داخل اپی تلیالی ارثی

ضایعات حاصل از آن معمولا در دوران کودکی به وجود می آیند و در اکثر موارد در مخاط دهان به صورت پلاک های سفید شیاردار و ضخیم مشاهده می شوند. مهمترين ویژگی آن، بروز ضایعات چشمی است که به صورت پلاک های ضخیم،کدر و ژلاتین، bulbar در مجاورت قرنیه را آلوده می سازد. از آنجایی که این بیماری خوش خیم بوده، درمان ضایعات دهانی آن ضرورتی ندارد، ولی در مورد ضایعات چشمی علامت دار به متخصص چشم ارجاع داده می‏شود.

 

ضایعات سفید در ارتباط با تنباکوی غیر تدخینی

به صورت پلاک سفید تقریبا شفاف می‏باشد که در محل تماس با تنباکوی جویدنی ایجاد شده و دارای مرز مشخصی نمی باشد.ظاهر بالینی این ضایعه به اندازه کافی مشخص بوده و قابلیت تغییر بدخیمی آن نیز به حدی پایین است که نیاز به بیوپسی تنها در انواع شدیدتر ضایعه (مانند آن دسته از ضایعات که خیلی سفید بوده، ظاهر بالینی گرانولر یا وروسی فرم داشته، زخم،تشکیل توده، ضخیم شدن مخاط یا خونریزی دارند)، ضرورت دارد. در صورتی که شواهد میکروسکوپی دال بر وجود دیسپلازی یا بد خیمی وجود نداشته باشد، نیازی به درمان ندارد.

 

استوماتیت نیکوتینی

در پاسخ به گرمای ناشی از کشیدن تنباکو ایجاد می‏شود و مخاط کام به طور پراکنده به رنگ خاکستری یا سفید در می آید. معمولا یک تا دو هفته پس از قطع سیگار،کام به حالت طبیعی بر می گردد.

 

لکوپلاکیای مودار

معمولا در حاشیه جانبی زبان ایجاد شده و علت آن EBV است و با HIV و سایر بیماری‏های سرکوب کننده ایمنی ارتباط دارد.

(دکتر نفیسه شاملو، متخصص پاتولوژی دهان، فک و صورت- استادیار دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی تهران، كانال آموزش هاي نوين دندانپزشكي)

 

واحد تحقيق و توسعه مجموعه دندانپزشكي نويد- با ما همراه باشيد.

 
مقالات
مطالب روز
سمینار
بررسی فراوانی رنگ دندان سانترال بالا با سه نوع نمونه رنگ
در دندانپزشکی عدم توانایی برای تعیین رنگ دندانها مشکلی دیرینه است. با توجه به بالا بودن افراد بی دندانی که نیاز به درمان پروتزی دارند
مقایسه اثر پر کردن فضای داخلی اباتمنت بر گیر رستوریشن‌های ثابت متکی بر ایمپلنت
مطالعات محدودی عوامل مؤثر بر گیر پروتزهای ثابت سمان‌شونده به اباتمنت ایمپلنت را بررسی کرده‌اند. در اين مطالعه، اثر مقادیر مختلف پر شدن حفره‌ی دسترسی پیچ اباتمنت بر میزان گیر ریختگی‌های سمان‌شونده به ا
تأثیر دو روش ریلاین مستقیم و غیر مستقیم دردقت ابعادی سد کامی- خلفی
سد کامی- خلفی ( Posterior palatal seal) یکی از مهم‌ترین نواحی برای تأمین سیل پروتز کامل فک بالا است و در این مطالعه ارزیابی دقت ابعادی دو روش ریلاین مستقیم و غیرمستقیم بر روی ناحیه P.P.S بررسي شده است
داروهای OTC و زخم‌های دهان
داروهای بدون نسخه (OTC) برخی از اقلام دارویی هستند که می‌توان آنها را بدون تجویز پزشک از داروخانه‌ها تهیه نمود. آ
دلايل خونريزی از لثه ها
خون‌ریزی لثه هنگام مسواک زدن اغلب ناشی از مشکل بزرگ و غیرقابل‌حلی نیست اما اگر برخی نکات رعايت نشود، ممکن است
معرفي Power bleaching
در اين روش از غلظت بالاي هيدروژن پراكسايد به همراه يك متد كمكي يا فعال كننده براي افزايش اثر سفيدكنندگي مثل گرما
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید