ضایعات سفید شایع در حفره دهان و نحوه برخورد با آنها


از آنجا که یکی از مشکلات دندانپزشکان نحوه برخورد با ضایعات سفیدی است که در حفره دهان با آن مواجه می شوند، به همين سبب ضایعات سفید شایع در حفره دهان و نحوه برخورد با آنها را به اختصار بررسی شده است.

 

لکوادما

با نمای منتشر، سفید خاکستری و شیری که معمولا دو طرفه در مخاط باکال می‏باشد، شناخته می‏شود. هنگامی که گونه به سمت خارج برگردانده می‏شود، ظاهر سفید ضایعه به تدریج کاهش یافته یا محو می‏گردد. بنابراین می‏توان از نظر کلینیکی لکوادما را به سادگی تشخیص داد. لکوادما وضعیتی خوش خیم بوده و به درمانی نیاز ندارد.

 

خال سفید اسفنجی

معمولا در بدو تولد یا همان سال های اولیه کودکی آشکار شده و در اکثر موارد به صورت پلاک های متقارن ضخیم،سفید و شیاردار، مخاط باکال را به صورت دو طرفه مبتلا می کند. این بیماری خوش خیم بوده و به درمانی نیاز ندارد.

 

دیس کراتور خوش خیم داخل اپی تلیالی ارثی

ضایعات حاصل از آن معمولا در دوران کودکی به وجود می آیند و در اکثر موارد در مخاط دهان به صورت پلاک های سفید شیاردار و ضخیم مشاهده می شوند. مهمترين ویژگی آن، بروز ضایعات چشمی است که به صورت پلاک های ضخیم،کدر و ژلاتین، bulbar در مجاورت قرنیه را آلوده می سازد. از آنجایی که این بیماری خوش خیم بوده، درمان ضایعات دهانی آن ضرورتی ندارد، ولی در مورد ضایعات چشمی علامت دار به متخصص چشم ارجاع داده می‏شود.

 

ضایعات سفید در ارتباط با تنباکوی غیر تدخینی

به صورت پلاک سفید تقریبا شفاف می‏باشد که در محل تماس با تنباکوی جویدنی ایجاد شده و دارای مرز مشخصی نمی باشد.ظاهر بالینی این ضایعه به اندازه کافی مشخص بوده و قابلیت تغییر بدخیمی آن نیز به حدی پایین است که نیاز به بیوپسی تنها در انواع شدیدتر ضایعه (مانند آن دسته از ضایعات که خیلی سفید بوده، ظاهر بالینی گرانولر یا وروسی فرم داشته، زخم،تشکیل توده، ضخیم شدن مخاط یا خونریزی دارند)، ضرورت دارد. در صورتی که شواهد میکروسکوپی دال بر وجود دیسپلازی یا بد خیمی وجود نداشته باشد، نیازی به درمان ندارد.

 

استوماتیت نیکوتینی

در پاسخ به گرمای ناشی از کشیدن تنباکو ایجاد می‏شود و مخاط کام به طور پراکنده به رنگ خاکستری یا سفید در می آید. معمولا یک تا دو هفته پس از قطع سیگار،کام به حالت طبیعی بر می گردد.

 

لکوپلاکیای مودار

معمولا در حاشیه جانبی زبان ایجاد شده و علت آن EBV است و با HIV و سایر بیماری‏های سرکوب کننده ایمنی ارتباط دارد.

(دکتر نفیسه شاملو، متخصص پاتولوژی دهان، فک و صورت- استادیار دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی تهران، كانال آموزش هاي نوين دندانپزشكي)

 

واحد تحقيق و توسعه مجموعه دندانپزشكي نويد- با ما همراه باشيد.

 
مقالات
مطالب روز
سمینار
مقايسه ميزان انتروكوك‌فكاليس باقی مانده پس از آماده‌سازی كانال با فايل دستی و روتاری فلکس مستر با تقارب 4 درصد
مهم‌ترين هدف معالجه ريشه، خارج كردن محتويات و عوامل محرك داخلي كانال و گرفتن سيل كامل از سيستم كانال ريشه مي‌باشد.
طب مکمل و گیاه درمانی در کنترل پوسیدگی دندان
طب مکمل، ریشه اکثر بیماري ها و بنابراین درمان آنها را در درون بیماران و عمدتا در ذهن و روان آنها می داند.
بررسی اثر درجه تقارب تراش دندان و ضخامت کوپینگ بر مقاومت به شکست روکش‏های تمام سرامیک
استحکام شکست پایین سرامیک‏ها از مهمترین معایب رستوریشن‏ های تمام سرامیک است. در مطالعه حاضر اثر دو فاکتور درجه تقارب و تغییر ضخامت کوپینگ بر استحکام شکست روکش‏های تمام سرامیک ارزيابي شده است.
بی نظمی دندان ها (کراودینگ) و نیاز به بیرون آوردن دندان
معمولا این تصور نادرست وجود دارد که در صورت وجود بی نظمی به منظور مرتب نمودن دندان ها باید دندان کشیده شود و در صورت بی نظمی کم، دندان کشیده نشود.
تکنولوژی نانو و سلامت دندان‌ها
مینای دندان از هیدرو کسی آپاتیت(HAP) به فرمول Ca 5 (OH)(PO4 )3 و مشتق فلوئورینه شده آن، فلوئوروآپاتیت تشکیل شده ک
ارائه خدمات دندانپزشکی همراه با بیهوشی ممنوع است
به گزارش خبرگزاری مهر دکتر قاسم جان بابایی، در بخشنامه ای به معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، بر نظارت بر ارائه خدمات دندانپزشکی همراه با بیهوشی در مراکز مجاز تاکید کرد.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید