Irrigation Materials

هدف نهایی از درمان ریشه، جلوگیری از پریودنتیت آپیکال (Apical Periodontitis) یا درمان آن می‌باشد. همچنین هدف از instrumentation وirrigation کانال ریشه، پاکسازی کانال از تمامی بافت‌های ارگانیک زنده و نکروتیک موجود می‌باشد. براساس مطالعات انجام شده دستیابی به این هدف فقط توسط ابزارهای دستی یا چرخشی به همراه نرمال سالین امکان پذیر نمی‌باشد.

مطالعات نشان می‌دهد که پس از instrumentation حدود ۳۵ ۵۳ درصد کانال دست نخورده باقی می‌ماند، بنابراین استفاده از شوینده‌های داخل کانال (irrigants) و همچنین خمیرهای ضدعفونی کننده بین جلسات درمانی (Interapointment Medicament) از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. از طرف دیگر آماده‌سازی کانال با استفاده از وسایل دستی یا چرخشی منجر به تشکیل لایه‌ای به نام لایه اسمیر (Smear Layer) به روی دیواره کانال می‌شود. لایه اسمیر متشکل از براده‌های عاجی، بقایای پالپی و سلولی و میکروارگانسیم‌ها می‌باشد که ضخامت آن بین۱تا ۵ میلی متر است، و براساس نظر Goldman گاهی به ۱۰-۱۵میکرون هم می‌رسد.

 

معایب وجود لایه اسمیر

۱- این لایه مانع نفوذ شوینده‌ها و مدیکامنت‌ها به داخل توبولهای عاجی و رسیدن آنها به میکرو ارگانسیم‌های موجود شده و بنابراین مانع بروز اثرات ضد میکروبی این مواد می‌شود.

۲- میکروارگانیسم‌های باقیمانده در توبولهای عاجی قادر به حل پروتئین‌های موجود در لایه اسمیر و نفوذ به داخل کانال می‌باشدو متعاقبا منجر به از دست رفتن سیل کانال می‌شود.

۳- وجود لایه اسمیر مانع تماس کامل سیلرها به دیواره کانال و در نتیجه باعث عدم سیل کافی می‌شود.

در گذشته برخی از پژوهشگران از نظریه برداشت لایه اسمیر حمایت نمی‌کردند و دلیلشان این بود که با باز شدن توبول های عاجی میزان نفوذ میکروارگانیسم‌ها به داخل توبول های عاجی، بین جلسات درمانی و Colonization آنها بیشتر می‌شود ولی برداشتن لایه اسمیر در پایان مراحل آماده‌سازی کانال و قبل از obturation مورد توافق همگان می‌باشد. روش‌های مختلفی برای برداشتن لایه اسمیر وجود دارد از قبیل:

1) روشهای شیمیایی (استفاده ازمحلولهای شستشو)

2) روشهای مکانیکی (اولتراسونیک)

3) لیزر

 

جهت استفاده از روش شيميايي، یک ماده شستشو خوب باید دارای خواص زیر باشد:

- لایه اسمیر را بطور کامل بردارد.

- تاثیر ضدمیکروبی داشته باشد.

- غیر سمی و غیر سرطانزا باشد و باعث ایجاد حساسیت نشود.

- برروی عاج تاثیر منفی نداشته باشد.

- روی مواد پرکننده کانال اثر مضر نداشته باشد.

- باعث تغییر رنگ دندان نشود.

- به مقدار کافی در بازار موجود باشد. (در دسترس باشد)

- ارزان قیمت باشد.

تاکنون ماده‌ای که تمام خصوصیات بالا را داشته باشد یافت نشده ولی استفاده همزمان برخی از مواد موجود می‌تواند نتایج بسیار خوبی داشته باشد.

(دکتر زهره  اصغرپور، متخصص درمان و جراحی ریشه دندان، نشريه آموزش نوين داندانپزشكي)

دوستان علاقمند مي توانند با لمس لينك زير به اصل مقاله دسترسي داشته باشند.

http://www.amoozeshnd.com/irrigation-materials/ 

واحد تحقيق و توسعه مجموعه دندانپزشكي نويد- با ما همراه باشيد. 

مقالات
مطالب روز
سمینار
Irrigation Materials
هدف نهایی از درمان ریشه، جلوگیری از پریودنتیت آپیکال (Apical Periodontitis) یا درمان آن می‌باشد. همچنین هدف از instrumentation وirrigation کانال ریشه، پاکسازی کانال از تمامی بافت‌های ارگانیک زنده و نک
اثر هیپوکلریت سدیم بر ریزنشت باندینگ عاجی لبه مینایی دو مرحله‌ای Single bond و One step با حلالهای گوناگون
همانطور كه مي دانيد ریزنشت از عوامل مهم شکست ترمیم های کامپوزیتی مي باشد كه پارامترهاي مختلفي بر
جایگذاری تاخیری دو مورد دندان بیرون افتاده از ساکت دندانی
یکی از شدیدترین صدمات دندانی، بیرون افتادن دندان از ساکت آلوئول می باشد که بیشتر در سنین پایین اتفاق می افتد. درمان پیشنهادی در صورت امکان جایگذاری فوری دندان بیرون افتاده می باشد که می تواند منجر ب
دلیل خارج کردن دندان عقل چیست؟
علت کشیدن دندان عقل چیست؟ این سوال برای افراد زیادی پیش آمده است. خارج کردن دندان عقل از دهان برای پیشگیری از آسیب به دیگر دندان ها و لثه افراد صورت میگیرد. این دندان ها در انتهای فک قرار میگیرند و د
انجمن دندانپزشکی ایران بر برند ایرانی «مریدنت» مهر تایید زد
محصولات مختلف خمیردندان ایرانی «مریدنت» به حدود 6 هزار دندان پزشک حاضر در دومین کنگره منطقه ای FDI معرفی شد.
تاثیر نوشیدنی های ورزشی و انرژی زا بر دندان
بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، ۳۰ تا ۵۰ درصد بزرگسالان و ۶۲ درصد نوجوانان در امریکا به طور مداوم از نوشیدنی‌های انرژی‌زا استفاده می‌کنند. در این تحقیق اسیدیته، pH و میزان فلوراید در ۹ نوشی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید