Irrigation Materials

هدف نهایی از درمان ریشه، جلوگیری از پریودنتیت آپیکال (Apical Periodontitis) یا درمان آن می‌باشد. همچنین هدف از instrumentation وirrigation کانال ریشه، پاکسازی کانال از تمامی بافت‌های ارگانیک زنده و نکروتیک موجود می‌باشد. براساس مطالعات انجام شده دستیابی به این هدف فقط توسط ابزارهای دستی یا چرخشی به همراه نرمال سالین امکان پذیر نمی‌باشد.

مطالعات نشان می‌دهد که پس از instrumentation حدود ۳۵ ۵۳ درصد کانال دست نخورده باقی می‌ماند، بنابراین استفاده از شوینده‌های داخل کانال (irrigants) و همچنین خمیرهای ضدعفونی کننده بین جلسات درمانی (Interapointment Medicament) از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. از طرف دیگر آماده‌سازی کانال با استفاده از وسایل دستی یا چرخشی منجر به تشکیل لایه‌ای به نام لایه اسمیر (Smear Layer) به روی دیواره کانال می‌شود. لایه اسمیر متشکل از براده‌های عاجی، بقایای پالپی و سلولی و میکروارگانسیم‌ها می‌باشد که ضخامت آن بین۱تا ۵ میلی متر است، و براساس نظر Goldman گاهی به ۱۰-۱۵میکرون هم می‌رسد.

 

معایب وجود لایه اسمیر

۱- این لایه مانع نفوذ شوینده‌ها و مدیکامنت‌ها به داخل توبولهای عاجی و رسیدن آنها به میکرو ارگانسیم‌های موجود شده و بنابراین مانع بروز اثرات ضد میکروبی این مواد می‌شود.

۲- میکروارگانیسم‌های باقیمانده در توبولهای عاجی قادر به حل پروتئین‌های موجود در لایه اسمیر و نفوذ به داخل کانال می‌باشدو متعاقبا منجر به از دست رفتن سیل کانال می‌شود.

۳- وجود لایه اسمیر مانع تماس کامل سیلرها به دیواره کانال و در نتیجه باعث عدم سیل کافی می‌شود.

در گذشته برخی از پژوهشگران از نظریه برداشت لایه اسمیر حمایت نمی‌کردند و دلیلشان این بود که با باز شدن توبول های عاجی میزان نفوذ میکروارگانیسم‌ها به داخل توبول های عاجی، بین جلسات درمانی و Colonization آنها بیشتر می‌شود ولی برداشتن لایه اسمیر در پایان مراحل آماده‌سازی کانال و قبل از obturation مورد توافق همگان می‌باشد. روش‌های مختلفی برای برداشتن لایه اسمیر وجود دارد از قبیل:

1) روشهای شیمیایی (استفاده ازمحلولهای شستشو)

2) روشهای مکانیکی (اولتراسونیک)

3) لیزر

 

جهت استفاده از روش شيميايي، یک ماده شستشو خوب باید دارای خواص زیر باشد:

- لایه اسمیر را بطور کامل بردارد.

- تاثیر ضدمیکروبی داشته باشد.

- غیر سمی و غیر سرطانزا باشد و باعث ایجاد حساسیت نشود.

- برروی عاج تاثیر منفی نداشته باشد.

- روی مواد پرکننده کانال اثر مضر نداشته باشد.

- باعث تغییر رنگ دندان نشود.

- به مقدار کافی در بازار موجود باشد. (در دسترس باشد)

- ارزان قیمت باشد.

تاکنون ماده‌ای که تمام خصوصیات بالا را داشته باشد یافت نشده ولی استفاده همزمان برخی از مواد موجود می‌تواند نتایج بسیار خوبی داشته باشد.

(دکتر زهره  اصغرپور، متخصص درمان و جراحی ریشه دندان، نشريه آموزش نوين داندانپزشكي)

دوستان علاقمند مي توانند با لمس لينك زير به اصل مقاله دسترسي داشته باشند.

http://www.amoozeshnd.com/irrigation-materials/ 

واحد تحقيق و توسعه مجموعه دندانپزشكي نويد- با ما همراه باشيد. 

مقالات
مطالب روز
سمینار
بررسی ارتباط بین نوع راهنمای دندانی طرفی و صدای مفصلی
معاینات کلینکی نشان داده اند که تماس های اکلوزالی طرفی سمت کارگر می توان
بررسي تاثير سه نوع سمان موقتي و خصوصيات سطحي متفاوت اباتمنت ها بر استحكام گير پروتزهاي ثابت و متكي بر ايمپلنت
يكي از چالش هاي درمان پروتز ثابت متكي بر ايمپلنت، تامين گير مناسب در عين سهولت خارج كردن پروتز براي رفع عوارض احتمالي است. انتخاب سمان موقتي مناسب و بهبود استحكام گير آن هدف بسياري از مطالعات
مقايسه اثر ضد ميكروبی فرموکرزول،CMCP و کلرهگزیدین 2/0 درصد بر دندان های شيری عفونی
یکی از درمان های رایج به منظور حفظ دندان های شیری عفونی، پالپکتومی می باشد. داروهای داخل کانال برای کاهش میزان میکروارگانیسم ها استفاده می شوند
وضعیت دهان شما با سلامت کلی شما در ارتباط است
وضعیت دهان شما با سلامت کلی شما در ارتباط نزدیکی است. این ادعایی است که محققان در تحقیقات خود آن را اثبات کرده‌اند. برای روشن کردن این موضوع در ادامه این نوشته به رابطه میان سلامت دهانی و دیابت، بیمار
ارائه خدمات دندانپزشکی همراه با بیهوشی ممنوع است
به گزارش خبرگزاری مهر دکتر قاسم جان بابایی، در بخشنامه ای به معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، بر نظارت بر ارائه خدمات دندانپزشکی همراه با بیهوشی در مراکز مجاز تاکید کرد.
با پرینتر سه بعدی ساخت دندان مصنوعی که از عفونت دهان جلوگیری می کند
محققان با کمک پرینتر سه بعدی دندان مصنوعی ساخته اند که از ایجاد تورم و عفونت در دهان بیمار جلوگیری می کند.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید