تاریخچه کمپرسور

به عنوان مثال اولین مورد استفاده از هوای فشرده مربوط به زمانی است که انسان نخستین با دمیدن به کنده‌های نیم سوز که بر اثر صاعقه به وجود آمده بودند، آتش را روشن نگه داشت. هوای مورد نیاز برای دمیدن را شش‌های وی که کمپرسور خدادادی و با مشخصات شگفت انگیز است تامین می کرد. که شش‌های  انسان عادی قادر است ۱۰۰ لیتر در دقیقه آیا ۶ متر مکعب در ساعت با فشاری معادل ۰.۲ الی ۰.۸ بار تامین کند. در حدود سال های ۱۷۰۰ میلادی حجم کوره های ذوب فلزات رو به افزایش بود و دستگاه های دمی موجود در آن زمان از عهده انجام کارهای مربوط به گداخت این کوره ها بر نمی آورد تا سرانجام در سال ۱۷۶۷ میلادی برای اولین بار جان اسمیتون سیلندر هوایی را اختراع کرد این دستگاه هرچند بسیار ابتدایی بود ولی به هر صورت برای کوره های موجود مورد استفاده قرار گرفت. به این خاطر که ساخت سیلندر دقیق و خوب برای تولید هوای فشرده در آن زمان امکان‌پذیر نبود. وضعیت کار به همین منوال ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۷۷۶ میلادی جان ویلکینسون دستگاه ماشین تراشی برای ساختن توپ اختراع کرد که توسط آن می شد سیلندرهای دقیقی از فولاد ریخته شده را تراشید. اولین دستگاه کمپرسور دقیق توسط ویلسون ساخته و در کارگاهش نصب شد. این کمپرسور مکانیکی فقط قادر بود هوای فشرده با فشاری برابر با 1 بار تولید کند و تراکم بیش از آن امکان پذیر نبود. چرا که در صورت افزایش فشار دمای کمپرسور زیاد شده و بندها و تسمه های چرمی که به سوپاپ های چوبی اتصال داشتند تاب حرارت را نیاورده و از بین می رفتند. اولین پمپ باد گریز ازمرکز درسال ١٨٩٩ توسط یک مهندس فرانسوی بنام Rateau با ظرفیت ٢٠٠٠ مترمکعب درساعت و با نسبت تراکم۱ :۶/۱ (فشار خروجی۲۶/۱بار مطلق) ساخته شد. درسال ١٩٠٣ کمپرسور باد گریز ازمرکز ۵ مرحله ای با نسبت تراکم کلی۵:۱ طراحی و بکار گرفته شد. تولید کمپرسور گریز از مرکز باظرفیت و فشار خروجی بالاتر دائمًا در دستور کارشرکت های سازنده قرارگرفته، به نحوی که امروزه این پمپ باد درظرفیت بیش از ١٢۵٠٠٠٠مترمکعب درساعت ساخته می شود. فشار قابل دسترسی دراین دسته از کمپرسور های هوا ازطریق افزایش تعداد طبقات تا ١۶ طبقه به بیش از ٧٠٠ بار نیز رسانیده شد. کمپرسورهای باد گریز ازمرکز ذاتًا ازنوع خشک و کمپرسور بدون روغن (oil free) بوده است.

 
مقالات
مطالب روز
سمینار
بررسی اثر چند دهان‌شویه بر ثبات رنگ دندانهای سفید شده
دندانها پس از سفید کردن مستعد تغییر رنگ می‌باشند. بر این اساس هدف از این مطالعه تعیین اثر تغییرات رنگی
بررسی هيستومورفومتريک واكنش بافت به مينی استكروهای دارای پوشش كامپوزيتی
ثبات ميني اسكروها به عوامل مكانيكي در مراحل اوليه و بيولوژيكي پس از اسنئواينتگريشن وابسته است
تدابیر دندانپزشکی در بیماریهای تیروئید:
از مصرف اپی نفرین یا سایر آمین های بالا برنده فشار خون (در بی حسی موضعی یا نخ های کنار زننده لثه یا کنترل خونریزی) در بیماران تیرو توکسیک درمان نشده یا بد درمان شده باید اجتناب کرد.
ريشه ترس از دندانپزشكي
پژوهشگران حوزه روانشناسي در دانشگاه West Virginia شواهدي را كشف كردند كه نشان مي دهد ترس از اقدامات دندانپزشكي پايه ژنتيكي دارد. محققين دريافتند، ژن هايي كه بر عامل ترس از درد موثر هستند بطور مشابه بر
اندو يا اندودونتيکس (درمان ريشه دندان) ومعالجه ريشه دندان (Root canal Therapy ) چيست ؟
پالپ یعنی چه ؟ پالپ یعنی مغز دندان که شامل رگ خونی و عصب دندان میشود .
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید